Buradasınız : Ana Sayfa >> SINAV ÇÖZÜMLERİ >> BİYOLOJİ ÇÖZÜMLERİ >> 2013 YGS Biyoloji Soru ve Çözümleri

2013 YGS Biyoloji Soru ve Çözümleri

PDF formatında görmek veya indirmek (download) için TIKLAYIN
SORULARI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN

DÜET MATEMATİK İLE EZBERLERİ BOZUYORUZ. NASIL MI? >>TIKLAYIN !<<

SIFIRLAMA TEKNİĞİ (HATALARI SIFIRLAMA) İÇİN TIKLAYINIZ

Bu Çözümler Biyoloji ÖZEL DERS Öğretmeni Galip ÇAMUR tarafından www.ossmat.com için HAZIRLANMIŞTIR...
e-mail :
Bu e-Posta adresi istek dışı postalardan korunmaktadır, görüntülüyebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir


28.
Kan şekerinin düzenlenmesi pankreas tarafından gerçekleştirilir.3 numaralı organ pankreastır.İç salgı bezlerinin düzenlenmesi ise hipofiz tarafından gerçekleştirilir.1 numaralı organ hipofizdir.Stres altında adrenalin salgılanır. Bu durum ise 2 numaralı böbrek üstü bezleridir. Cevap E seçeneğidir.
29.
Belli bir bölgeye özgü olan türe endemik denir.Örneğin Sivas kangal köpeği.Bu nedenle Türkiye genelinde yayılış göstermezler.Belli bir habitatta yayılış gösteririler.genel olarak endemik bitki türleri step ekosistemlerde yayılış gösterirler. Cevap  D seçeneğidir.
30.
C seçeneği mitoz bölünme geçiren  4 kromozomlu bir hücrenin metafaz evresini göstermektedir.Bu nedenle cevap C seçeneğidir.
31.
Dişi organ meyve  ve tohum oluşumunda görev alır.Bu nedenle dişi organ çıkarılırsa meyve ve tohum oluşmaz. Cevap C seçeneğidir.
32.
Kontraktil koful hücreye giren fazla suyu dışarı atmak ile görevlidir.Bu nedenle paramesyum derişimi yüksek bir ortama konulursa kontraktil kofulun çalışmasına gerek kalmaz. Cevap A seçeneğidir.
33.
X kromozumunda taşınan  çekinik bir özelliğin dişi çocukta ortaya çıkması için baba kesinlikle hasta olmalıdır. Bu nedenle E seçeneği olamaz.
34.
Ötrofikasyon özellikle evsel atıklardan dolayı aşırı alg üremesidir.Bu durumda kokuşma olayı gözlenir.Bakteri etkinliği artar.Bu nedenle cevap B seçeneğidir.
35.
Şekle bakıldığında tüm maddeler bakterilerde üzerinde üremeyi engelleyici olmuştur fakat sarımsak özütünün olduğu D diski daha etkili olmuştur.Bu nedenle  doğru cevap E seçeneğidir.
36.
Bakteri türü ışığa bağlı yaşamadığına göre fotoototrof olamaz.Hidrojen sülfür kullandığına göre kemoototrof olabilir. Bu nedenle cevap A seçeneğidir.
37.
Etkinliğe bakıldığında dilde farklı tatlara duyarlı bölgeler olduğunu görürüz.Düşük derişimi algılamadığına göre belli bir eşik değere ihtiyaç olduğunu anlarız. Cevap D seçeneğidir.
38.
Grafiğe göre yüzme olayında daha az enerji tüketilmektedir.Vücut kütlesi arttıkça enerji tüketimi azalmaktadır.Kütlece büyük bir hayvan daha az enerji harcar. Bu nedenle cevap D seçeneğidir.
39.
Glikojen ve nişasta binlerce glikozdan oluşur.Bu nedenle cevap B seçeneğidir.
40.
X glikoprotein molekülüdür ve hücreye özgüllük verir.Z proteindir ve taşıyıcı molekül olarak görev alır.Y nin kuyruk kısmı hidrofobiktir yani suyu sevmeyen kısımdır.Bu nedenle suda çözünen moleküller değil yağda çözünenen moleküller rahat geçer. Bu nedenle cevap C seçeneğidir.
Bu Çözümler Biyoloji ÖZEL DERS Öğretmeni Galip ÇAMUR tarafından www.ossmat.com için HAZIRLANMIŞTIR.
e-mail : Bu e-Posta adresi istek dışı postalardan korunmaktadır, görüntülüyebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir
Başa Dön
ÖSS Biyoloji Soruları-Çözümleri Ana Sayfasına Dön
 
 
ÇIKMIŞ SINAV ÇÖZÜMLERİ
Mat-Geo Fizik
Kimya Biyoloji
KPSS ALES
DGS Polis
JANA Türkçe-Ed.
KONULARA GÖRE ÇIKMIŞ SORULAR
Matematik konuları
Geometri konuları
Fizik Konuları
Kimya Konuları
Biyoloji Konuları
Faydalı Bilgiler
Ünlü Matematikçiler
Dost Siteler
Zeka Oyunları
Fıkralar
Karikatürler
Komik Sorular
Site Haritası

Tüm Dersler için YGS Çözümlü Denemeler
Tüm Dersler için LYS Denemeler

YGS Çok Kolay

Facebook sayfamız
Twitter sayfamız