Matematik Dersine Nasıl Çalışır?

Matematik dersine çalışmaya başlamak için, temel konuları seçebilirsiniz Temel aritmetik bilgileri matematiksel işlem yeteneğinin özünü oluşturur Dört işlem, doğal sayılar, tamsayılar ve rasyonel sayılarla işlemler ve bunların özelliklerini, bir cebirsel ifadenin çözülüşünü bilmeden, matematiğin diğer konularını anlamakta zorlanırsınız.

Temel aritmetik ve cebir bilgilerinden eksiğiniz olduğunu düşünüyorsanız Çalışmaya doğal sayılar, tamsayılar, rasyonel sayılar ve cebirsel ifadelerle işlemlerin, ne şekilde yapıldığını öğrenerek başlayabilirsiniz.

Doğal sayılardaki işlem özelliklerini öğrenin (Dört işlem, işlem önceliği, değişme birleşme vs özellikleri)

Tam sayıların işlem özellikleri oldukça önemlidir Tamsayılarda dört işlem 6.sınıftan itibaren öğrencilerin zorlandığı konular arsındadır. Tamsayılarda toplama, çıkarma, çarpma, bölme işlemlerinin nasıl yapıldığına ilişkin kuralları iyice öğrenin. Çünkü ilerleyen aşamalarda yapacağınız tam sayılarla işlemler daha sonra göreceğiniz konularla (rasyonel sayılar, üslü sayılar vs konular) yapacağınız işlemlerle yakından ilgilidir.

Rasyonel sayılarda dört işlem ve sıralama gibi başlıklardaki bilgilerinizi geliştirin veya pekiştirin Bilgilerinizi test edin eksiklerinizi giderin.

Cebirsel bir ifadeyi nasıl düzenleyeceğinizi, bilinmeyenin nasıl bulunacağına ilişkin işlem basamaklarını iyice kavrayın Cebirsel ifadeler, problemleri çözerken çokca başvurduğumuz bir konudur.

Bu eksiklikler önemlidir ve temeldir Bunlar öğrenilmeden daha karmaşık matematik konularını kavramakta zorlanırsınız Temel aritmetik bilgisi eksik olan bir öğrenci, karmaşık bir konuyu anlamak için harcayacağı çaba ve zamanı, tam sayı yada rasyonel sayı işlemlerinin kurallarını hatırlamak için harcayacak ve konuyu yeterince kavrayamayacaktır.

Temel aritmetik ve cebir bilgilerinizdeki eksikleri tamamladıktan sonra Yeni konulara yoğunlaşabilirsiniz Konuları kitaptan çalışıyorsanız, matematik kitabını bir roman gibi okumayın Yavaş ve dikkatli bir şekilde tanım ve kuralları inceleyin ve anlamaya çalışın Önemli gördüğünüz yerlerin altını çizin Önemli formülleri kutu içine alın Konunun bitiminde, çözümlü soruları çözümüne bakmadan kendininiz çözün ve çözümünüzü kitaptakiyle karşılaştırın Çözemediğiniz soru ve alıştırmaları kesinlikle es geçmeyin Onları işaretleyip öğretmeninize sorun.

Bir yöntem olarak, çalıştığınız konunun kural ve formüllerini küçük kartlara yazarak yanınızda taşıyabilir, zaman zaman bakabilirsiniz Hatta arkadaşlarınızla kartları kullanarak kendinize bir oyun bile geliştirebilirsiniz. Bir konuyu iyice kavramadan diğer konuya geçmemeye çalışın.

Bol bol soru çözün çözemedikleriniz için yardım almayı deneyin Soruyu çözmeye başlamadan önce, soruyu çözemeyeceğinize değil çözebileceğinize odaklanın

Einstein: çözmem için bir soru verilse, çözümü içinde 5dk verilse ben 4dk mı soruyu anlamaya, 1 dk mı çözmeye harcarım demiş”

Soruyu çözmeye başlamadan önce onu anlamalısınız bunun için size neler verilmiş sizden neler isteniyor onu anlayın sonra uygun strateji ile soruyu çözmeye başlayın

Nereden başlayacağınızı bilemiyorsanız genede çözüme dair bir şeyler yazmaya çalışın Bu size, çözüme götürecek bir yol bulmanızı sağlayabilir

Ben bu işi başaramam, matematikten anlamıyorum gibi iç konuşmalardan kendinizi kurtarın Çalışmaya başlayın. Son olarak sınava girmeden önce ders notlarınızı inceleyin Öğretmeninizin üzerinde durduğu noktaları gözden geçirin Sınıfta çözdüğünüz ve kitapta verilmiş olan soruları tekrar çözün Size anlatılmayan hiç bir şey sınavda karşınıza çıkmayacaktır.

Başarılı olabileceğinize inanın, kendinize güvenin.

DERSİN PUAN TÜRLERİNE GÖRE ÖNEMİ:

A) Sözel Puan Türünde Hazırlananlar İçin: ÖSS’ de sözel ortalama yüksek olduğu için sadece sözel testi yapmaky eterli olmamakta ancak sayısal testle desteklenmesi halinde yüksek puan almak mümkün olmaktadır. Sayısal testlere dokunmayan öğrencilere karşı, sayısal cevaplayan öğrenciler az bir getiri sağlamasına rağmen büyük bir avantaj yakalamaktadır. Yapılabilecek maksimum sözel netinden sonra mutlaka sayısal teste geçilmeli ve yine yapılabilecek maksimum net için çalışılmalıdır. Öncelikle işlem hataları giderilmeli ve matematik korkusu yenilmelidir. Her gün tekrar yapılmalı çözümlü sorular incelenerek bilgiler pekiştirilmelidir. ÖSS’de çok soru çıkan basit konular tespit edilmeli ve bu konular üzerinde çalışmalar yoğunlaştırılmalıdır.

B) Sayısal Puan Türünde Hazırlananlar İçin: Bu puan türünün en belirleyici derslerindendir. Sayısal puanın yıüksek olabilmesi için matematik dersinden mutlaka başarılı olunmalıdır. Öğrenciler öncelikle konularda bilgi eksiklikleri var mı onu kontrol etmeli, bu eksiklikleri giderdikten sonra çok sayıda ve farklı tarzlarda sorular çözerek bilgilerini pekiştirmelidirler.

C) Eşit Ağırlıklı Puan Türünde Hazırlananlar İçin: Bu öğrencilerin temelde matematik bilgisi sayısal grupta hazırlananlara göre daha zayıftır. Fakat bir sözel öğrenciden daha çok matematik yapmak zorunda olduklarından konu eleme şansları yoktur. Bu nedenle konular çok iyi çalışılmalı, sık sık tekrar edilmeli ve çok soru çözülmelidir. Eşit ağırlıklı puanda hazırlanan öğrenciler için Türkçe ne kadar önemli ise Matematik de o derece önemlidir.

D) Dil Puan Türünde Hazırlananlar İçin: Dil puanı ile sınava giren öğrenciler için sayısal testin bir katkısı yoktur. Bu derse ait sorular dil puanı hesaplanırken dikkate alınmadığından, dil puanı ile bir yüksek öğretim programına girmek isteyen öğrencilerin matematik dersine çalışmaları diğer puan türlerinde tercih yapmalarına bağlıdır.

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Doping Hafıza

Matematik Örnek Yazılı

Fizikolog

Biyoloji Burada

Site Rekorumuz

web tasarım Mez Bilişim